AgeVolt Slovakia pracuje na personalizácii nabíjacej stanice elektrických áut

8. apríla 2022

AgeVolt Slovakia v spolupráci s českou spoločnosťou Teco a  Technickou a ekonomickou univerzitou v Budapešti pracujú na inovácii riadiacej jednotky pre nabíjacie stanice  elektrických áut v rámci  programu DigiFed, programu  EÚ Horizont 2020 na podporu vedy a výskumu.

Misiou spoločnosti AgeVolt Slovakia je spájať rôzne komponenty, dodávateľov, užívateľov a ďalších aktérov v oblasti elektromobility do otvoreného ekosystému – AgeVolt E-mobility Ecosystem, ktorý prinesie zákazníkom individualizovanú pridanú hodnotu.

PF 2022 from AgeVolt

BRATISLAVA, 8. 4. 2022 – Spoločnosti AgeVolt Slovakia a Teco vstúpili koncom minulého roka  do spoločného projektu s Technickou a ekonomickou univerzitou v Budapešti, ktorého výstupom bude inovovaná riadiaca jednotka nabíjacej stanice pre elektromobily. Jej nové funkcionality umožnia najmä:

  • individualizovaný manažment spotreby elektrickej energie (EMS) podľa individuálnych preferencií majiteľa elektrického auta a súčasne možností danej elektrickej siete;
  • využívanie nabíjacej stanice  majiteľmi elektrických áut s rôznymi nabíjacími potrebami, či  možnosťami ako napr. rýchlosť, cena či časové sloty nabíjania

V projekte vychádzame z našich doterajších skúseností s EMS a nabíjacími stanicami, z našej dlhoročnej  spolupráce s firmou Teco, ako aj  z rozhovorov s našimi zákazníkmi,” povedal Jozef Ťapajna, Head of Product Development, AgeVolt Slovakia.

„Dynamický rozvoj elektromobility prináša zaujímavé možnosti pre tradičných výrobcov riadiacich systémov. Desiatky rokov vývoja a znalostí výroby Teca a medzinárodné pôsobenie na 70 trhoch sa spája s dynamikou celého odvetvia ako aj s unikátnymi myšlienkami AgeVoltu. Spoločne sa týmto posúvame na vyššiu technologickú i  obchodnú úroveň.  Teco dlhodobo spolupracuje s univerzitami a zo skúsenosti vieme, že i spolupráca s Technickou a ekonomickou univerzitou v Budapešti bude prínosná,“ dodáva Petr Ovčáček, obchodný riaditeľ spoločnosti Teco.

Súčasť riešenia AgeVolt E-mobility Ecosystem

Výstupom projektu bude prototyp individualizovanej riadiacej jednotky nabíjacej stanice pre elektrické autá. Projekt spočíva v inovácii univerzálnej riadiacej jednotky nabíjacej stanice z produkcie spoločnosti Teco, ktorá nie je vybavená HW, či SW riešeniami pre nové funkcionality.

Redizajn riadiacej jednotky bude spočívať v príprave zabudovanej, inovatívnej riadiacej jednotky ako jedného z komponentov AgeVolt E-mobility Ecosystem riešenia. Túto jednotku bude následne možné implementovať  tak do nových, ako aj existujúcich nabíjacích staníc nielen od  AgeVoltu, ale aj od iných výrobcov.

Ďalšie funkcionality nabíjacej stanice

Inovácia riadiacej jednotky prinesie užívateľom okrem iných funkcionalít aj

  • individuálne riadenie výkonu nabíjania pre každé elektrické auto samostatne,
  • kontrolu a úpravu vstupných parametrov nabíjania ako napätie, prúd, frekvencia, jalové zložky výkonu, čo sú kvalitatívne ukazovatele elektrickej siete, pričom riadenie výkonu aj na základe týchto parametrov výrazne zvyšuje  bezpečnosť nabíjania
  • real time pripojenie riadiacej jednotky do AgeVolt E-mobility Ecosystem riešenia a tým aj do aplikácie užívateľa a tiež Plug & Charge riešenia, čo znamená pripoj a nabíjaj bez dodatočných úkonov a potreby autentifikácie, ktorá bude prebiehať automaticky
  • možnosť pripojenia jednej a tej istej nabíjacej stanice do viacerých platforiem pre nabíjanie
  • možnosť užívateľovi, ktorý zdieľa svoju nabíjacie stanicu, stanovovať parametre nabíjania ako cena, výkon, časové sloty, priority, ale aj sledovanie štatistík, reportov a vzdialenú správu
  • možnosť užívateľovi použiť svoju nabíjaciu stanicu ako prvok zabezpečujúci podporu celej elektrickej siete na základe individuálneho riadenia nabíjania
  • aktualizácie zariadenia v priebehu rokov, čo zabezpečí plnenie neustále sa tvoriacich štandardov v oblasti nabíjania a komunikácie s elektrickým autom

Budúcimi užívateľmi takto inovovaných nabíjacích staníc sú individuálni i biznis zákazníci, samosprávy a štátna správa a nimi zriadené organizácie.

„Tento projekt je financovaný z programu Európskej únie Horizon 2020 zameraného na inovácie a výskum v rámci grantovej dohody č. 761708.“

O spoločnosti AgeVolt Slovakia s.r.o.

Projekt slovenského nabíjacieho systému AgeVolt vstúpil na trh začiatkom roka 2020. Spoločnosť sídliaca v Bratislave je držiteľom certifikátu výnimočnosti Seal of Excellence, ktorý udeľovala Európska komisia najsľubnejším európskym inovatívnym projektom. Vďaka tomu dostane z grantu Ministerstva hospodárstva SR do konca tohto roka 1,8 milióna EUR na ďalší rozvoj.

Od svojho vzniku sa AgeVolt Slovakia dostal do TOP 10 viacerých svetových súťaží pre startupy a obstál v konkurencii stoviek inovatívnych firiem. Tento rok sa dostal na prestížny globálny zoznam #SET100 ako jeden zo 100 najinovatívnejších startupov v energetickom a mobilnom sektore. Na vývoji nových technológií AgeVolt Slovakia spolupracuje s Národným batériovým centrom a Slovenskou akadémiou vied, zároveň vyvíja novinky v spolupráci s DXC Technology, ABB či Engie Slovakia. V súčasnosti sú v prevádzke desiatky nabíjačiek značky AgeVolt Slovakia na Slovensku a v Českej republike, na najbližšie obdobie sú naprojektované stovky ďalších.

O spoločnosti Teco a.s.

Spoločnosť Teco a.s. je popredný český výrobca priemyselných riadiacich systémov kategórie PLC (z anglického slova Programmable Logic Controller), ktoré sú vyvíjané, vyrábané a testované podľa medzinárodných štandardov rady IEC EN 61131. Kvalita výrobkov a výrobné postupy spoločnosti Teco sú od roku 1996 certifikované podľa medzinárodného štandardu EN ISO 9001. Je aj členom organizácie PLCopen, ktorá má za cieľ rozvíjať a presadzovať normu IEC 61131-3. Teco má pre vývoj PLC a ďalších automatizačných systémov k dispozícii vlastné výrobné a vývojové kapacity. Od roku 1993 sa spoločnosť presadila už na viac ako 70 trhoch sveta.

O investoroch

InoBat je slovenská spoločnosť pre výskum, vývoj a energetické riešenia založená v roku 2019, ktorá sa zameriava na kompletný životný cyklus a dotýka sa každej časti hodnotového reťazca batérií, vrátane výskumu a vývoja, výroby, recyklácie, skladovania energie a nabíjania. Jej hlavný projekt InoBat Auto sa má stať popredným dodávateľom batérií pre elektromobily v Európe vďaka vynikajúcim možnostiam výskumu a vývoja a schopnosti vytvárať vysokoobjemové batérie pre EV šité na mieru s rýchlejšou dobou vývoja, ako je bežné v odvetví.

www.inobat.eu

 IPM Group je spoločnosť zaoberajúca sa asset managementom. Špecializuje sa na investície do triedy aktív InfraTech, ktoré poskytujú priekopnícke technológie s infraštruktúrou potrebnou na zabezpečenie dlhodobého rastu. IPM sa zameriava na investície do spoločností, ktoré sú schopné vyriešiť niektoré z najnaliehavejších problémov sveta v sektoroch energetiky, mobility a digitálnej infraštruktúry.

www.ipmllp.com

 Venture to Future Fund (VFF) je výsledkom spoločnej iniciatívy Európskej investičnej banky (EIB) a Ministerstva financií SR prostredníctvom Slovak Investment Holding. Fond bol založený v roku 2019 a svojim nastavením ide o prvý venture capital fond daného typu v CEE regióne, ktorému sa podarilo získať kapitál od EIB. VFF je zameraný predovšetkým na podporu a rozvoj trhu rizikového kapitálu pre malé a stredné podniky na Slovensku a v EÚ. Investičná stratégia fondu spočíva v podpore inovatívnych spoločností v rastovej fáze ich životného cyklu s potenciálom expanzie na európske a globálne trhy. Fond disponuje prostriedkami v objeme vyše 40 miliónov eur.

www.vff.sk

 

Prečítajte si aj:

Je to tu! Nový koncept „AgeVolt e_veryday“

Je to tu! Nový koncept „AgeVolt e_veryday“

Je to tu! Po dvoch rokoch na trhu rozširujeme našu business stratégiu, s čím súvisí aj potreba rebrandingu. Nový koncept "AgeVolt e_veryday" dokonale popisuje našu víziu, že elektromobilita nie je sci-fi budúcnosť, ktorá raz príde. V AgeVolt vidíme elektromobilitu v...