Aký je rozdiel medzi DC a AC nabíjaním: Kedy sa vám elektromobil nabije rýchlejšie?

17. júna 2022

Elektrický prúd má dve podoby: striedavý (AC) a jednosmerný (DC). Väčšina elektroniky potrebuje na fungovanie jednosmerný prúd (DC). Preto je nevyhnutná nabíjačka meniaca ten striedavý na jednosmerný. Takto fungujú aj batérie v elektromobile. Pozrite sa, akým spôsobom s tým pracujú nabíjacie stanice.

nabíjanie elektromobilu

AC nabíjanie a nabíjacie stanice 

Pri nabíjaní elektromobilov striedavým prúdom je použitá palubná nabíjačka, prijímajúca striedavý (AC) prúd a meniaca ho na jednosmerný (DC). Ten posiela ďalej do batérie automobilov. Kľúčovým parametrom v tomto prípade je výkon palubnej nabíjačky, ktorá limituje rýchlosť nabíjania na cenovo dostupnejších a oveľa rozšírenejších AC nabíjacích staniciach. Ide o rozhranie, ktoré pomocou kábla umožňuje pripojenie palubnej nabíjačky k napätiu s prúdom. Striedavý prúd je smerovaný do palubnej nabíjačky iba v takom množstve, aké je schopná prijať. Následne mení palubná nabíjačka striedavý prúd na jednosmerný a posiela ju do batérie. 

DC nabíjanie a nabíjacie stanice 

Ide o tzv. rýchlonabíjanie pomocou DC nabíjacej stanice, ktorá vie striedavý prúd (AC) zmeniť na jednosmerný (DC). Palubná nabíjačka elektromobilu sa obíde a jednosmerný prúd je posielaný priamo do batérie. Výhodou je, že nabíjanie nie je obmedzené výkonom palubnej nabíjačky a prebieha podstatne rýchlejšie. Takáto nabíjacia stanica je však technologicky podstatne zložitejšia a oveľa drahšia ako tá AC. Vyskytuje sa tiež menej často.

Využite sieť smart nabíjacích staníc AgeVolt

A čo by ste povedali na také nabíjačky, ktoré vďaka inteligentnému systému riadenia vedia monitorovať aktuálnu spotrebu budovy a v reálnom čase rozhodnúť o výkone nabíjania? Vyhnete sa preťaženiu kabeláže, vyhodeniu ističov či prekročeniu rezervovanej kapacity. Tak toto je systém AgeVolt. Ideálny aj pre miesta, kde je potrebné zväčšiť počet nabíjacích miesta a nenavýšiť pritom elektrickú prípojku. Po AC nabíjacích staniciach chystajú budovanie revolučných DC nabíjačiek, cenovo i rozmermi konkurenčné súčasnej trhovej ponuke AC nabíjačiek.

Zatiaľ ponúka dva modely nabíjacích staníc. Ekonomický Wallbox vhodný na súkromné domáce nabíjanie a Pillar ideálny pre verejné parkoviská.

Nabíjanie s výhodami nielen pre elektromobil

  • Všetky nabíjačky môžete pripojiť do siete AgeVolt Digital Platform a profitovať zo zdieľania so širokou verejnosťou.
  • Mesačne ďalej neplatíte žiadne ďalšie poplatky za správu nabíjacej stanice.
  • Máte možnosť prioritizácie a uvoľnenia vyššieho výkonu pre VIP automobily.
  • Ako aktívni členovia siete získate možnosť nabíjať svoj elektromobil prakticky zadarmo.
  • Pomocou aplikácie máte k dispozícii prehľadné štatistiky o nabíjaniach, cenách či spotrebe.

Prejdite na toto revolučné riešenie. Zapojte sa do siete AgeVolt, ktorá získala ocenenie Seal of Excellence od Európskej komisie pre najsľubnejšie európske inovatívne projekty. 

 

Prečítajte si aj:

Je to tu! Nový koncept „AgeVolt e_veryday“

Je to tu! Nový koncept „AgeVolt e_veryday“

Je to tu! Po dvoch rokoch na trhu rozširujeme našu business stratégiu, s čím súvisí aj potreba rebrandingu. Nový koncept "AgeVolt e_veryday" dokonale popisuje našu víziu, že elektromobilita nie je sci-fi budúcnosť, ktorá raz príde. V AgeVolt vidíme elektromobilitu v...