Jul 12, 2022

AGEVOLT POSÚVA HRANICE UDRŽATEĽNOSTI: AKO OBAL PRE NABÍJAČKY ZVOLIL SLOVENSKÝ UNIKÁT, 100-PERCENTNE ROZLOŽITEĽNÝ NONOILEN

Unikátny, novovyvinutý, viaczložkový, rozložiteľný. To je Nonoilen. V skratke pokročilý bioplast. Pochádza zo 100-percentne obnoviteľných surovín, čo je veľkým plus pre naše životné prostredie. Uvedomuje si to aj revolučný scale-up AgeVolt, pretože prináša nielen inovatívne riešenia v oblasti e-mobility, ale uvažuje tiež udržateľne, preto začal používať tento unikátny materiál. Ako sa takýto eko obal správa v prírode a ako s ním zaobchádzať? 

 

Eko obalové materiály

Bio plastové obaly môžu byť buď vyrobené z eko surovín, alebo sa dokážu bez problémov rozložiť v prírode. Ideálnym ekologickým riešením je, ak majú obe tieto vlastnosti. Obalový materiál Nonoilen je vyrobený zo 100% kompostovateľného a rozložiteľného bioplastu. Ten jednoducho a bez obáv vyhodíte aj do domáceho kompostéra. 

Ako funguje rozloženie bioplastov?

Takýto obalový materiál sa musí dostať do biologicky aktívneho prostredia. Akým je práve kompost. Môže trvať týždne až mesiace, kým sa rozloží. Nemôžete ho odhadzovať len tak niekde na lúke, v lese, na chodník. Potrebuje mikroorganizmy, ktoré ho premenia na niečo neškodné, užitočné a vrátia naspäť do cyklu. 

Budúcnosť bioplastových materiálov

Predstavte si, že čoskoro budete môcť vyhodiť napríklad škrupiny z vajíčok spolu s obalom do kompostu, alebo rôzne iné zvyšky potravín spolu s tým, kde boli zabalené. No a keďže obalový materiál Nonoilen spĺňa tie najprísnejšie ekologické kritériá a úžitkové vlastnosti sú tiež na vysokej úrovni, do budúcna sa sľubne črtá jeho používanie aj na výrobu produktov. Ďalej tiež fólii na technické a potravinárske účely. Zníži sa tak uhlíková stopa a eliminujú problémy s nakladaním odpadu. Bioplasty majú potenciál zamedziť vyčerpaniu zdrojov, zlepšiť vplyv na životné prostredie a pritom nelimitovať hospodársky rast.

O materiáli Nonoilen

  • na báze polymérov z obnoviteľných zdrojov, tzv. biodegradovateľných polymérov,
  • polyméry z rastlinných surovín sa špeciálnou technológiou premieňajú na enviroplast“ s vlastnosťami podobnými bežným plastom  (PE, PP, polyestery),
  • 100 % biodegradovateľný – rozkladá sa v podmienkach industriálneho i domáceho kompostu, taktiež v pôde,
  • pri rozklade nezaťažuje atmosféru fosílnym CO2, rozloží sa na biomasu, vodu a oxid uhličitý (využiteľné na rast rastlín),
  • dlhodobo stabilný počas skladovania i používania,
  • nemá žiadny negatívny dopad na prírodu ani na zdravie používateľa,
  • vytvorený slovenskými vedcami zo spoločnosti Panara a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.

Obalové materiály na tejto báze využíva aj spoločnosť AgeVoltpatriaca k najsľubnejším európskym inovatívnym projektom. Na vývoji nových technológií spolupracuje s Národným batériovým centrom a Slovenskou akadémiou vied. Novinky vyvíja v spolupráci s DXC Technology, ABB či Engie Slovakia. Potrpí si tiež na tom, aby smerovala ekologickou cestouAgeVolt Slovakia sa správa zodpovedne. Dáva do popredia koncept pomalého nabíjania kdekoľvek a kedykoľvek. Či už ste u zubára, kaderníčky, nakupujete, alebo ste v práci, doma… Súčasne vníma potrebu zmeny správania verejnosti a aktuálneho status-quo elektromobility, pričom pomáha svojim zákazníkom a obchodným partnerom dosiahnuť udržateľnejší spôsob života, práce i rozvoja firiem.