Oct 24, 2022

Problém budovania nabíjacích staníc na Slovensku: mýty verzus ako to naozaj je

Nabíjacie stanice pre elektromobily a Slovensko. Ako to vidíte vy? Je podľa vás stále problém s ich hustotou, kapacitou, cenou? Pozrime sa na najčastejšie mýty, ktoré stále prevládajú. Čo je na nich pravdy?

Zdroj foto: Interné

 

Na Slovensku zatiaľ jazdí málo elektromobilov, nepotrebujeme budovať nabíjacie stanice

Práve veľká a kvalitná infraštruktúra nabíjacích staníc a prehľadná cena podporí rozvoj elektromobility. Potrebujeme tiež systém, ktorý vyrieši najčastejšie problémy s nabíjaním elektromobilov a okrem toho prinesie možnosti rozvoja pre zapojené mestá a obce. Na začiatku roka 2022 sme mali podľa portálu Mojelektromobil.sk na Slovensku cez 1000 nabíjacích bodov, vďaka čomu sa stáva používanie elektromobilov dostupnejším a pohodlnejším. 

 

Budovanie nabíjacích staníc je veľmi drahé

Opak je pravdou. Taká nabíjacia stanica pre verejnosť sa dá vybudovať aj za menej ako 1000 eur. Navyše bez ďalších mesačných poplatkov. Ušetrite pri kúpe nabíjacej stanice pre vašu domácnosť alebo biznis. Vyberte si zo zvýhodnených balíčkov nabíjacích staníc.

 

Budovanie nabíjacích staníc je príliš komplikované

To nie je úplne pravda. Zvládne ho každý elektrikár. Samotný proces sa zjednoduší aj vďaka Akčnému plánu rozvoja elektromobility na Slovensku, ktorý ráta s povinnosťou automaticky budovať infraštruktúru pre nabíjanie elektromobilov pri výstavbe nových parkovacích miest.

 

Na veľkom parkovisku môže byť len zopár nabíjačiek

Ani s týmto tvrdením nesúhlasíme. Môžete ich tam mať, koľko len chcete. Návrh pokrytia 100 percent miest na parkovisku vám dokáže vypracovať každý projektant. Platí to aj pre rodinné domy s 25 A ističom, ktorý dokáže poskytnúť nabíjanie až pre 15 EV.


Problém s nabíjacími stanicami na Slovensku sa podujal vyriešiť aj energeticky udržateľný systém AgeVolt, ktorý má ambíciu stať sa globálnym. Vďaka nemu môže byť prechod zo spaľovacích motorov na elektrické hladší, efektívnejší a plný výhod. Jeden riadiaci systém utiahne až 300 AC nabíjacích staníc, 50 DC nabíjacích staníc a 100 Smart metrov bez obavy z prekročenia siete. Nemusíte sa s ním obávať prekročenia rezervovanej kapacity, nedostatočného alebo chýbajúceho monitoringu a optimalizácie. Nielenže vám pomôže ušetriť, ale vďaka princípu zdieľania súkromných nabíjačiek a propagovania vlastného biznisu vám umožní aj profitovať a zarábať. Myslí tiež na životné prostredie. Na nabíjanie elektromobilov sa dajú využiť zbytky energie zo solárnych panelov. Zapojte sa do siete AgeVolt i vy. Vyberte si nabíjacie stanice Wallbox alebo Pillar a užívajte si rôzne benefity.