Informovanosť v oblasti elektromobility: Ako je na tom Slovensko?

22. júna 2022

Slovensko je krajina konzervatívnejšia. To sa ukazuje i v oblasti elektromobility. Hoci za pár rokov sme značne pokročili, čo sa týka dojazdu, siete nabíjacích staníc, výdrže batérií i ekologických materiálov, mnohí Slováci to príliš neregistrujú a zostávajú zakliesnení vo svojich starých obavách a predsudkoch. O čom by mali určite vedieť?

nabíjacie stanice

Obavy a mýty v oblasti elektromobility

Na Slovensku nám stále chýba komplexný pohľad na elektrifikáciu dopravy a veríme aj množstvu mýtov. Spoločnosť sa obáva prechodu zo spaľovacích na elektrické motory najmä z nasledovných dôvodov:

  • čo ak nedôjdem…
  • nabíjanie elektromobilu trvá dlho,
  • mám k dispozícii málo nabíjacích staníc,
  • siete sú nevyvážené,
  • nechcem riskovať preťaženie kábeláže a vyhodenie ističov,
  • bývajú problémy s prekročením rezervovanej kapacity,
  • elektromobily sú drahé,
  • batérie v elektromobiloch sú neekologické.

   Lepšie je na tom mladšia generácia, u ktorej sú elektromobily populárnejšie. Práve od nej bude závisieť rozvoj elektromobility na Slovensku. Tá je v Európskej únii jasným trendom a tlačí nás k tomu aj stav životného prostredia…

   Vyvrátenie mýtov v oblasti elektromobility

   V prvom rade sa už netreba obávať dojazdu a infraštruktúry nabíjacích staníc, na Slovensku ich aktuálne nájdete zhruba každých 60 kilometrov. No a s vaším moderným elektromobilom môžete dôjsť aspoň 300-400 kilometrov.

   Nabíjanie elektromobilov už netrvá pol dňa. Viete to mať vybavené za niečo medzi polhodinou a hodinou. Rýchlonabíjačky hýbu svetom. A navyše, niektoré nabíjacie stanice i na Slovensku sú už také inteligentné, že vedia rozlíšiť VIP klientov a dopriať im vyšší výkon 🙂

   Preťaženie kábeláže, vyhodenie ističov, prekročenie rezervovanej kapacity a mnohé ďalšie technické problémy už nemusia byť pre vás strašiakom. Inteligentný systém zabezpečí špičkový monitoring a optimalizáciu.

   Čo sa týka finančnej náročnosti elektromobilu, samotná kúpa vás možno vyjde o niečo drahšie ako klasické auto, avšak elektromobil má menej súčiastok a je menej náročný na údržbu. Takisto nabíjanie vás bude stáť, najmä pri neustálom stúpaní ceny ropy, v porovnaní s obyčajným tankovaním o niečo menej.

   A batérie v elektromobile? Viac ako 95 percent materiálu z tých použitých batérií sa dá recyklovať. A i na Slovensku sa z nich už vyrábajú druhotné batériové moduly.

   Inovácie na Slovensku v oblasti elektromobility

   Aké konkrétne kroky sa vykonali na Slovensku v tejto oblasti? Na podporu elektromobility sa dali a v blízkej budúcnosti budú dať využiť dotácie. V minulom roku vznikla energeticky udržateľná sieť nabíjacích staníc AgeVolt, z ktorej môžete i profitovať. V rámci akčného plánu rozvoja elektromobility na Slovensku sa počíta s nasledovnými bodmi / benefitmi:

    • dotácie na budovanie nabíjacích staníc pre samosprávy a podnikateľov, 
    • dotačné programy na podporu elektromobility,
    • zahrnutie elektromobility do všetkých relevantných stratégii a politík štátu,
    • dlhodobý finančný mechanizmus na podporu rozvoja nabíjacej infraštruktúry (až 1 milión eur) a elektrických vozidiel,
    • zjednodušenie administratívneho procesu pri výstavbe nabíjacej infraštruktúry,
    • budovanie nabíjacej infraštruktúry pri výstavbe nových parkovacích miest,
    • inštalácia nabíjacích staníc na parkoviskách štátnych inštitúcii,
    • podpora výskumu, vývoja a výroby batérii (aktuálne už realizovaný projekt European Battery Innovation, ktorého súčasťou je i slovenská spoločnosť ZTS VV),
    • zrýchlené odpisy elektromobilov a nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá,
    • vyhradené jazdné pruhy pre elektrické vozidlá,
    • nízkoemisné zóny a možnosť jazdy v autobusových pruhoch,
    • špeciálne zelené EČV (vydávajú sa už od roku 2019), vďaka ktorým si môžete napríklad v Rakúsku užívať jazdu na diaľniciach bez obmedzení alebo v Česku diaľnice zadarmo. 

     Situácia sa postupne lepší a Slováci začínajú elektromobilom veriť viac. O tom svedčí aj aktuálna štatistika z mája 2022. Podľa Denníka N sa za 3 roky u nás predalo o 368 percent elektromobilov viac. No náš štát má v oblasti elektromobility stále medzery a oproti iným krajinám sme pozadu. V roku 2030 by podľa Slovenskej asociácie pre elektromobily malo po našich cestách jazdiť 140-tisíc elektromobilov. Podarí sa toto číslo naozaj dosiahnuť? Riešenie ponúka aj inovatívny projekt AgeVolt, ktorý umožňuje profitovať zo zdieľania so širokou verejnosťou. Táto sieť nabíjacích staníc disponuje zatiaľ dvomi modelmi. Na výber máte ekonomický Wallbox na súkromné domáce nabíjanie a Pillar ideálny pre verejné parkoviská.

     Prečítajte si aj:

     Je to tu! Nový koncept „AgeVolt e_veryday“

     Je to tu! Nový koncept „AgeVolt e_veryday“

     Je to tu! Po dvoch rokoch na trhu rozširujeme našu business stratégiu, s čím súvisí aj potreba rebrandingu. Nový koncept "AgeVolt e_veryday" dokonale popisuje našu víziu, že elektromobilita nie je sci-fi budúcnosť, ktorá raz príde. V AgeVolt vidíme elektromobilitu v...