Najčastejšie otázky k elektromobilom: Zodpovedali sme, čo vás najviac zaujíma

20. júna 2022

Sú naozaj také ekologické? Ako je to s batériami? A čo nabíjacie stanice a samotné nabitie elektromobilu? Koľko stojí? Toto sú azda najčastejšie otázky v tejto oblasti. Prinášame vám odpovede, ktoré vás presvedčia, že elektromobilita má v blízkej budúcnosti naozaj potenciál.

nabíjanie elektromobilov

Batérie – ich životnosť a vplyv na životné prostredie

Dĺžka nabíjania sa postupne skracuje na niečo vyše polhodiny a spolu s ňou sa to zlepšuje i s batériou samotnou. Jej výdrž atakuje hranice 400 až 500 kilometrov. Pre moderné elektromobily by nemalo byť problémom zvládnuť stovky kilometrov na jedno nabitie. S dopadom batérií na životné prostredie to tiež vôbec nie je zlé. Viac než 95 percent materiálu z použitých batérií sa dá recyklovať. Takisto i vďaka inovatívnym Slovákom zo spoločnosti ZTS VV (Centrum spojenej energie) im vieme vdýchnuť druhý život. Dajú sa z nich vyrobiť druhotné batériové moduly. 

Nabíjacie stanice na Slovensku

Preč sú časy, kedy ste sa obávali dojazdu a infraštruktúra nabíjacích staníc bola riedka. Dnes ich na Slovensku nájdeme zhruba každých 60 kilometrov. Avšak ešte stále pretrvávajú obavy z výpadkov prúdu, preťaženia kábeláže, prekročenia kapacity… No aj v tomto prípade si môžete vydýchnuť. Na Slovensku vznikla v roku 2021 mohutná nabíjacia infraštruktúra, ktorá vie vďaka inteligentným prvkom predchádzať týmto problémom. Sieť nabíjacích staníc AgeVolt funguje na princípe zdieľania súkromných nabíjačiek. Zabezpečí špičkový monitoring a optimalizáciu. Dokáže prepojiť nabíjanie automobilov s energetickým manažmentom budovy. Je energeticky udržateľná. Jeden riadiaci systém zvládne utiahnuť až 100 nabíjacích staníc. 

Koľko stojí nabitie elektromobilu?

Celkovo vás to vyjde určite lacnejšie ako tankovanie benzínu pri neustále sa zvyšujúcej cene ropy. Cena nabitia elektromobilu závisí od vášho miesta bydliska, dodávateľa energie, druhu elektromobilu a samotného zdroja. Najlacnejšie sa dá nabíjať doma alebo v práci (už okolo 10 eur na 400-kilometrový dojazd). Ale i verejné nabíjacie stanice môžu byť pre vás výhodné. Napríklad v sieti AgeVolt vás nečakajú žiadne mesačné platby za správu navyše. Skôr naopak, postupne s ňou začnete zarábať a časom možno získate privilégium nabíjať svoj elektromobil úplne zadarmo. Systém tiež dokáže rozoznať VIP členov a uvoľní pre nich vyšší výkon. 

Aké sú výhody elektromobility?

  • elektromobily majú menej súčiastok, sú menej náročné na údržbu a spôsobujú menší hluk,
  • trvalo udržateľným riešením v boji proti klimatickej kríze,
  • pri silnom riadiacom systéme nepotrebujete nutne všade nové prípojky,
  • získate modulárne nabíjacie stanice podľa vašich požiadaviek,
  • namiesto ropy, ktorej cena bude neustále stúpať, sa viete spoľahnúť na elektrinu,
  • na nabíjanie môžete využiť zbytky energie z fotovoltických panelov,
  • nehrozia problémy s dojazdom, preťažením kabeláže, výpadkami, prekročením kapacity,
  • v blízkej budúcnosti budete mať k dispozícii špeciálne jazdné pruhy pre elektromobily, či bezemisné zóny.

  Zapojte sa do siete AgeVolt i vy. Vyberte si nabíjacie stanice Wallbox alebo Pillar a čerpajte výhody naplno. Profitujte, zarábajte, buďte pokrokový s jedným najsľubnejších inovatívnych projektov na Slovensku.

  Prečítajte si aj:

  Je to tu! Nový koncept „AgeVolt e_veryday“

  Je to tu! Nový koncept „AgeVolt e_veryday“

  Je to tu! Po dvoch rokoch na trhu rozširujeme našu business stratégiu, s čím súvisí aj potreba rebrandingu. Nový koncept "AgeVolt e_veryday" dokonale popisuje našu víziu, že elektromobilita nie je sci-fi budúcnosť, ktorá raz príde. V AgeVolt vidíme elektromobilitu v...