News

[ONLY IN SK] Aj obce a mestá môžu zarábať na nabíjaní

Vybudovať nabíjaciu infraštruktúru je v súčasnosti dôležité pre každú obec či mesto. Nielen preto, že vstupuje do platnosti legislatíva, ktorá to priam nariaďuje, ale aj preto, že modernizácia a zjednodušovanie života občanom a návštevníkom by malo byť v DNA každého starostu či primátora.

See more
AgeVolt and Slovak Parcel Service announce cooperation in expanding the charging capabilities for couriers

We are very pleased to announce the partnership with Slovak Parcel Service (SPS), a leading courier company to build a network of charging stations...

See more
Slovensko nie je pripravené na rozvoj elektromobility, distribučná sieť skolabuje pri rozsiahlejšom rozvoji nabíjacej infraštruktúry.

Štandardná populácia zastáva názor, že elektrická rozvodná sieť na Slovensku nie je dostatočná na prechod na elektromobilitu. Dokonca aj časť odbornej verejnosti presadzuje názor, že pre budúce potreby elektromobility je nutné budovať nové elektrické prípojky a navyšovať kapacitu rozvodnej siete. V AgeVolt sme sa tejto téme povenovali, prepočítali a ponúkame vám náš názor.

See more
JE TO TU! NOVÝ KONCEPT „AGEVOLT E_VERYDAY“

See more
ČO S POUŽITÝMI BATÉRIAMI: DÁ SA IM VDÝCHNUŤ DRUHÝ ŽIVOT?

See more
POROVNANIE TANKOVANIA: ELEKTROMOBIL VERZUS AUTO NA PALIVOVÝ POHON

See more
THE BIGGEST ADVANTAGES OF ELECTRIC CARS OVER FUEL CARS: WHY DO THEY HAVE A FUTURE?

The rapidly rising price of oil, the ecology, but also the financial benefits. These are exactly the cases where you will consider and appreciate the benefits of electric cars. And if you don't own any yet, think about them. As an individual, business or self-government. And you don't have to worry at all about the transition from internal combustion engines to electric ones, it can be smoother and more efficient than you would have thought...

See more
HOW CAN YOU MAKE MONEY FROM ELECTROMOBILITY? THESE ARE THE BENEFITS FOR BUSINESSES, INDIVIDUALS AND SELF-GOVERNMENTS

Electric mobility is not only environmentally friendly, it can also bring you financial benefits. All you have to do is to join the right network of charging stations. Gradually, you may get to the point where you can use electric car charging practically for free, and the question of how much it costs to charge an electric car doesn't have to worry you at all anymore. Let's take a closer look at the benefits of such a system for individuals, businesses and self-governments

See more
WHY IS SLOVAKIA A GOOD COUNTRY FOR BUYING AN ELECTRIC CAR AND HOW TO CHARGE IT ADVANTAGEOUSLY??

Are you hesitant to buy an electric car because you feel that Slovakia is not equipped with them? Don't worry, it's already changed. Also charging of electric vehicles.

See more
VYBERTE SI AKO SLUŽOBNÉ AUTO ELEKTROMOBIL: TOTO SÚ DÔVODY, PRE KTORÉ SA TO TERAZ OPLATÍ

See more
OBÁVATE SA PRI NABÍJANÍ ELEKTROMOBILOV VÝPADKOV PRÚDU?

See more
TO MAKE CHARGING YOUR ELECTRIC CAR REALLY GREEN

Electric cars are the future that is green. The switch from internal combustion engines to electric ones is a trend followed by many. But besides the question of how much does it cost to charge an electric car, are you asking yourself another one? What actually makes chargers and charging stations green? The answer is a new energy platform, already available in Slovakia.

See more
KDE NÁS MÔŽETE STRETNÚŤ V NAJBLIŽŠEJ DOBE?

See more
HOW WILL TRANSPORT CHANGE BY 2050?

By 2050, almost all modes of transport should be zero-emission. Cars, vans, buses, trucks... It is the development of electromobility that should help achieve this goal. Road accidents should also be eliminated, thanks to smart features. Let's take a look at what modern and eco-friendly electric car charging looks like today.

See more
EV CHARGING WITH BENEFITS

The transition from internal combustion engines to electric ones can be smoother, more efficient and full of benefits. See what EV charging will look like in the near future. No more worries about this mode of transport. Look forward to benefits.

See more
— 12 Items per Page
Showing 25 - 36 of 47 results.